Тема: Слова, протилежні за значенням
(антоніми)
Мета:
актуалізувати знання учнів про слова, протилежні за значенням (антоніми).
Закріпити вміння визначати
слова-антоніми і добирати їх. Сприяти етичному вихованню засобами народної
моралі. Розвивати інтерес до мови, мовне чуття, увагу до лексичних значень
слів. Збагачувати мовлення учнів прислів’ями.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Обладнання:
презентація до уроку, жовтий круг, ключові слова на картках, позначки для плану
уроку, «Словник антонімів», картки із завданнями для групової роботи, «чарівна
скринька» і картки зі словами, шкала самооцінювання і наліпка смайлика на кожного учня.
Хід уроку
1. Організація
класу до уроку
- Я вибрала символом
сьогоднішнього уроку жовтий круг. Що він вам нагадує? Що символізує для вас
жовтий колір?
- Люди, яким
подобається жовтий колір, радіють кожному дню, йдуть назустріч пригодам і
відкриттям. Ніщо не зупиняє їх, адже попереду світло, добро і тепло людських
сердець. Таких людей ще називають оптимістами.
Я б хотіла, щоб цей
жовтий круг теж підтримував ваш оптимістичний настрій, бажання здобувати нові
знання. Адже кажуть:
Вчення
– світ, а невчення – тьма.
2.
Актуалізація знань учнів
2.1.
Перевірка домашнього завдання
2.2.
Хвилинка каліграфії.
- Запишемо це прислів’я каліграфічно, але спочатку
зверніть увагу на з’єднання букв
Вч Вч
вч вч ння
ння тьм тьм
-
У
написанні яких слів можна помилитися? Як позначається на письмі подовжений
приголосний?
Вчення – світ, а невчення – тьма.
- Яку тему ми вивчаємо? (Слово. Значення слова)
2.3.
«Ключові слова».
Назвіть ключові слова теми. (Синоніми, омоніми, пряме
значення, переносне значення, багатозначні слова)
2.4.
«Ланцюжок запитань».
Використовуючи ключові слова проведіть взаємоопитування.
3.
Вивчення нового матеріалу
3.1.
Створення проблемної ситуації
Дорогі
друзі!
Вас вітає
королева Лексика. Мені сумно, що ви подорожуєте у моїх володіннях.Діти, вам
залишилося подолати перше легке завдання, щоб дістатися до мого замку. Мінус,
що ви ворогуєте із синонімами, антонімами, фразеологізмами, багатозначними
словами та іншими моїми дітьми. Дуже погано, що ви пасивні, не розумні,
негативні, ледачі, злі діти. Невдач вам у навчанні. Прощавайте до 4 класу.
Королева
Лексика.
Лінгвістична казка. Казка про
антоніми
Жили
на одній вулиці по сусідству два хлопчики.
І хоч
однакові імена мали Антони, були вони зовсім різні. Один низький, інший високий,
один добрий, інший злий,
один щедрий, інший скупий.
Виросли
Антони і вирішили подорожувати. Той пішов на південь, а той - на північ. А коли прощалися, один плакав, а інший – сміявся.
Не
судилося Антонам повернутися в рідне село, і в пам'ять про них люди стали
називати протилежні слова - антонімами.
1. Вибірковий диктант
-
Якими у вашій уяві
постали ці два брати?
–
Випишемо у таблицю
слова, якими їх характеризував автор.
Один Антон
|
Другий Антон
|
Запитання
|
Високий
|
Низький
|
який?
|
Добрий
|
Злий
|
який?
|
Щедрий
|
Скупий
|
який?
|
Південь
|
Північ
|
що?
|
Плакав
|
Сміявся
|
що робив?
|
-
Якими словами описав
автор двох сусідів? (протилежними за
значенням)
–
Як називаються такі
слова у мові? Як про це сказано у казці? (антонімами)
–
Подивіться на таблицю
та зробіть висновок, на які питання можуть відповідати слова-антоніми? (слова,
які входять до антонімічної пари, завжди відповідають на одне й те саме
питання)
3.3..
Вивчення правила
Слова, протилежні за значенням, називаються антонімами.
- До ключових слів нашої теми додається ще одне –
антоніми.
3.4.
Повідомлення завдань уроку
- Як ви думаєте, чим ми будемо займатися сьогодні на
уроці? (Відповіді учнів)
- Сьогодні на уроці ми будемо вчитися шукати в текстах
антоніми і добирати їх до поданих слів.
- Пропоную провести дослідження мовного матеріалу і
зробити висновки. А для усвідомлення та закріплення знань пограти в гру «Знайди
помилку», написати самодиктант та попрацювати в групах.
- Складено « Словник антонімів», який при потребі
допоможе вам дібрати протилежне за значенням слово.
3.5.
Формування умінь і навичок. Усвідомлення змісту
3.5.1.
Дослідження. Робота з
підручником. Вправа 129.
Учні читають речення.
- Як називаються такі речення? (Прислів'я)
Випишіть прислів’я, яке вам найбільше сподобалось.
- Як ви розумієте зміст прислів’я?
- Які прислів’я є спонукальними реченнями?
- Часто антоніми трапляються в прислів’ях.
Учні знаходять у реченнях антоніми і виписують їх парами.
До виписаних слів ставлять запитання.
Висновок: антоніми в парі відповідають на одне і те ж питання, належать до однієї
частини мови.
- Що ви можете сказати про прислів’я з каліграфічної
хвилинки? (У ньому є слова, протилежні за значенням)
-
Підкресліть їх.
3.5.2.
Гра «Знайди помилку»
Незнайко дібрав антоніми до поданих слів:
Далеко – близький
(треба близько)
Холодний – гарячий
Підняв – опускається
(треба опустив)
Старість – молодий
(треба молодість)
Портфель - рюкзак
Учні коментують, які знайшли помилки, і виправляють пари антонімів.
Портфель – рюкзак – слова, близькі за значенням. Антонім
підібрати неможливо.
Висновок: не до всіх слів можна дібрати антонім.
Фізкультхвилинка «Антоніми»
Учні виконують дії протилежні до тих, які називає
вчитель.
·
Опустіть
руки вниз
·
Підніміть
руки вгору
·
Нахиліться
назад, уперед, праворуч, ліворуч
·
Візьміться
за ліве вухо
·
Підніміть
праву ногу
·
Поверніться
вліво
·
Поверніться
вправо
·
Торкніться
лівим ліктем правого коліна
·
Насуптеся
3.6.
Підберіть антонім.
Легка сумка - …………. сумка
Легке завдання - …………. завдання
Сухий одяг - …………
одяг
Сухе літо - …………… літо
Висновок: деякі слова мають різні антоніми в залежності від слів, з якими вони
зв’язані.
3.7.
Фотодиктант
Учитель показує учням одночасно 2 малюнки, учні записують
антоніми.
Чорний – білий, літо – зима, день – ніч, високий –
низький.
Перевірка.
За
наявності часу учні з однією парою слів усно складають речення.
4. Закріплення знань учнів
4.1.
Робота в групах
- А зараз попрацюємо в групах.
Група
1.
Знайдіть і підкресліть у вірші пари слів, протилежні за
значенням.
Група
2. Вправа 132.
Групи
3 і 4. Картка №3 і №4
Відновіть прислів’я, вставляючи пропущені антоніми.
Ранні пташки росу п’ють, а ___________ слізки ллють.
Праця чоловіка годує, а
__________ марнує.
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на хвилину ___________.
Чоловік у домі – голова, а ____________ - душа.
Група
5. Картка №5
Виправте текст, замінюючи виділені слова на
протилежні за значенням.
Взимку
Сонце низько
стоїть над землею. По небу пливуть важкі темні хмари. Дмуть холодні вітри. Зимові
дні короткі,
а ночі довгі.
Перевірка роботи груп
VI. Підсумок уроку
Редагування тексту. Опрацювання
листа – розшифровка.
Дорогі
друзі!
Вас вітає
королева Лексика. Мені сумно (радісно, весело), що
ви подорожуєте у моїх володіннях. Діти, вам залишилося подолати перше (останнє) легке (важке)
завдання, щоб дістатися до мого замку. Мінус (плюс),
що ви ворогуєте (дружите) із синонімами,
антонімами, фразеологізмами, багатозначними словами та іншими моїми дітьми.
Дуже погано (добре), що ви пасивні (активні), не розумні (розумні),
негативні (позитивні), ледачі (працьовиті), злі (добрі)
діти. Невдач (успіхів) вам у
навчанні. Прощавайте (до зустрічі у ) до 4
класу.
Королева Лексика.
- Чи навчилися ви підбирати антоніми?
- Які слова називаються антонімами?
- Чи потрібні нам у мовленні антоніми? Для чого?
- Яке завдання було найцікавішим?
- Хто з учнів
був найактивнішим?
VIІ.
Самооцінка. Шкала оцінювання.
1 2
3 4 5
6 7 8
9 10 11 12
І І
І І І
І І І
І І І
І
- Поставте позначку у вигляді смайлика на шкалі в тому
місці, яке відображає ваш рівень знань про антоніми.
Створення клумби "Антонімічну клумбу”.
- Добіг до кінця наш урок і нам треба повертатися з чарівної Країни
додому. На згадку про цей урок ми посадимо в саду "Антонімічну
клумбу”.
(На дошці троянди з антонімами. Кожний учень відшукує пару своєму слову на бейджику і бере троянду-антонім, читає цю пару. Утворюється на дошці клумба, де кожний учень посадив свою троянду-антонім).
На трояндах написані слова: смуток, сльози, зима, війна, осінь, низький, зло, місяць, небо, злидні, горе, старе, лінуватись, вузько, плакати, вечір).
(На дошці троянди з антонімами. Кожний учень відшукує пару своєму слову на бейджику і бере троянду-антонім, читає цю пару. Утворюється на дошці клумба, де кожний учень посадив свою троянду-антонім).
На трояндах написані слова: смуток, сльози, зима, війна, осінь, низький, зло, місяць, небо, злидні, горе, старе, лінуватись, вузько, плакати, вечір).
- Ви дуже добре працювали
на уроці. Хай ці слова - світло, тепло,
радість, успіх, доброта, щастя завжди будуть з вами
у житті.
VIІI.
Домашнє завдання. Вправа 134.
Група 1
Знайдіть
у вірші і підкресліть пари антонімів.
З братом я живу у парі,
та не в злагоді – у сварі.
Робимо все залюбки,
тільки завжди навпаки.
Я збираюся лягати,
брат лише почав вставати,
я почну відпочивати,
він рушає працювати,
як він може веселитись,
коли мушу я журитись?
Я стою, а брат біжить,
як нас люди звуть, скажіть.
Група 3
Відновіть
прислів’я, вставляючи пропущені антоніми.
Праця чоловіка годує, а ____________ марнує.
Ранні пташки росу п’ють, а _________________ слізки ллють.
Краще на п’ять хвилин раніше, ніж на хвилину
__________________.
Чоловік у домі голова, а __________________ - душа.
Група 4
Відновіть
прислів’я, вставляючи пропущені антоніми.
Праця чоловіка годує, а ____________ марнує.
Ранні пташки росу п’ють, а ________________ слізки ллють.
Краще на п’ять хвилин _______________, ніж на хвилину
пізніше.
Чоловік у домі голова, а __________________ - душа.
Група 2
До
виділених слів добери з довідки протилежні за значенням.
Свіжий хліб
- ………………… хліб
Свіжі квіти
- ………………… квіти
Солодке яблуко
- ……………….. яблуко
Солодкі ліки
- …………………... ліки
Повне відро
- ….……………. … відро
Повний місяць
- ……………….. місяць
Слова для довідки: кисле, зів’ялі,
молодий, порожнє, черствий, гіркі.
Група 5
Виправте
текст, замінюючи виділені слова на протилежні за значенням.
Взимку
Сонце (низько) ________________ стоїть над землею. По небу пливуть (важкі
) _______________ ( чорні ) ________________ хмари. Дмуть
(холодні )
________________ вітри. (Зимові ) _________________ дні (короткі ) ________________, а ночі (довгі ) ________________.
Добре, що є шкала самооцінювання
ВідповістиВидалити